Full 1
به سایت رسمی علیرضا مجاهدی خوش آمدید
Business, e-Business/e-Commerce Management
رویکرد سیستمی در راهبری و توسعه کسب و کار
کسب و کار آنلاین/تجارت الکترونیکی
Full 1
Full 1
مدیریت کسب و کار
Business, e-Business/e-Commerce Management
رویکرد سیستمی در راهبری و توسعه کسب و کار
Full 1
Full 1
کسب و کار اینترنتی و تجارت الکترونیکی
Business, e-Business/e-Commerce Management
رویکرد سیستمی در راهبری و توسعه کسب و کار
کسب و کار آنلاین/تجارت الکترونیکی
Full 1
previous arrow
next arrow

سید علیرضا مجاهدی نسب هستم

طراحی و مدیریت سیستم های کسب و کار، تجارت الکترونیکی، کسب و کارهای آنلاین (یا کسب و کارهای اینترنتی، کسب و کارهای الکترونیکی) ، کارآفرینی، مدیریت بازاریابی، مدیریت خدمات و مدیریت کیفیتبوده است که از سال ۱۳۷۲ به تناسب نیاز و علایقم در یکی از حوزه ها عمیقتر شده و مطالعات علمی و آکادمیک بیشتری داشته ام.

از دوران کودکی فضا و محیطی که در آن رشد کردم مدیریتی بود. پدرم کارآفرین و مدیر عامل و مادرم هد نرس بیمارستان. مباحث مختلف مدیریتی اغلب در منزل مطرح میشد. بعد از آنکه اولین تجربیات مستقیم را در کنار پدر و فرصتهای کسب تجربه که در کارخانه و یا گمرک صادراتی تبریز برایم مهیا میشد را پشت سر گذاشتم اولین تجربه کاری جدی من با مسئولیت مدیریت منطقه هواپیمایی کاسپین شروع شد.

از زمانی که با MS-DOS و GW Basic در سالهای ۶۷-۶۶ آشنا شدم و سعی کردم از کامپیوتر در کارها استفاده کنم تا زمانی که در سالهای ۷۲-۷۱ با مودم و ارتباط کامپیوترها از راه دور و از طریق خطوط تلفن آشنا شدم سعی میکردم با ابزارهای آن روز کارهای جاری را مکانیزه کنم.
کم کم پای اینترنت به ایران باز شد و من با مطالعه سورس کدهای صفحاتی که از طریق ایمیل به دستم میرسید طراحی وب پیجها را آغاز کردم (صفحه اینترنتی حضور در جام جهانی تیم ملی ایران آن زمان را اینجا میتوانید ببینید) و همان شد که مجله شبکه در اولین شماره انتشارش از من به عنوان طراح وب در ایران یاد کرد. ایجاد سیستم نمایش تبادلی بنرهای تبلیغاتی بر روی اندک وب سایتهای ایرانی موجود، استفاده از سیستم BBS ها و ترکیب آن با یک برنامه نوشته شده با بیسیک برای رزرو صندلی های هواپیمایی کاسپین از طریق دو آژانس فروش بلیط محلی و … دستاوردهای آن دوران بود.

با توجه به اینکه ضریب نفوذ اینترنت بسیار بسیار محدود و کم بود به موازات فعالیتهای مختلف کسب و کارم از شرکت هواپیمایی گرفته تا کسب و کارم در تولید کاغذ، همچنان از دانشم در زمینه کسب و کار الکترونیکی برای طراحی و پیاده سازی سیستمهای مورد نیاز شرکت خودم استفاده میکردم و با مطالعات متفرقه خودم را به روز نگه میداشتم. طراحی و راه اندازی اولین فروشگاه اینترنتی در سال ۱۳۸۰ که بعدها تبدیل به یک CMS و بعد هم پاساژ اینترنتی شد، راه اندازی صفحه WAP برای شرکتم بر روی گوشی های تلفن همراه دارای دیتا، سرویس برآورد قیمت، سفارش گیری و تحویل چاپ آنلاین فرمهای بهم پیوسته، اشتراک کاغذ، مایل کاغذی! و … از دستاوردهای آن دوران بود.

بعد از تجربه ام در سال ۱۳۷۳ در خطوط هوایی، از سال ۱۳۷۵ شغلم وارد حوزه فروش و بازاریابی شد و مطالعاتم را نیز به این سمت سوق دادم و در آن سالها تقریبا کتابی (فارسی زبان البته) در این حوزه نبود که به محض انتشار توسط ناشران محترم آن دوران برایم ارسال نشده و من نخوانده باشم. از سال ۱۳۸۲ متوجه شدم که فروش و بازاریابی بدون پشتوانه کیفیت تاثیر زیادی نمیتواند ایجاد کند و کیفیت محصول را زیر بنای فروش تشخیص دادم و مطالعاتم وارد حوزه مدیریت کیفیت شد. عمیق شدن در ایزو، ممیز رسمی ایزو و ارزیابی رسمی تعالی سازمانی در مدل EFQM، کمربند سبز شش سیگما شدن و مقالاتم در کنفرانسها و نو آوری هایم مرا عضو مدعو سازمان کیفیت آسیا و اقیانوسیه نمود و به کنفرانس سالانه دمینگ در آمریکا دعوت شدم که البته نتوانستم بروم.

بعدها زمانی که در سال ۸۴ با مبحثی تحت عنوان تفکر سیستمی آشنا شدم گویی گمگشته درونی خودم را یافته بودم. چیزی که سالها با اعتقاد به آن فعالیت کرده بودم. به موازات کسب توانایی های جدید و افزایش تجربه متوجه شدم که منشا و ریشه اصلی موفقیت و یا نارسایی های مختلف سازمانها، ضعف در طراحی اولیه سازمان و روابط اجزای تشکیل دهنده آن و فلسفه سازماندهی و مدیریت سازمانی است و لذا از اوایل سال ۱۳۸۷ مطالعاتم که با مشاوره های مختلف با شرکتهای مختلف تولید کننده و یا خدماتی نیز آمیخته شده بود را بیشتر به حوزه های طراحی و معماری کسب و کار، تفکر سیستمی، سازماندهی و مدیریت کسب و کارهای پیچیده و مباحث BI, BPMS, BSS, DSS و مدلهای معماری سازمانی شد. مهارت و تجاربم در پیاده سازی چند کسب و کار الکترونیکی و سیستمهای تجارت الکترونیکی با تجاربم در زمینه های فوق ترکیب گشته و مرا به ایجاد سازمانی برای تولید راهکارهای تحول دیجیتال و ایجاد کسب و کار الکترونیکی مورد نیاز کسب و کارهای مختلف تشویق نموده است.

سوابق کاری و تجربیاتم عمدتا در هدایت و راهبری سازمان و کارآفرینی است که البته در دل خود تمامی مسائل مدیریتی را هم دارد و شاید به خاطر همین پیشینه است که علاقه ام به معماری کسب و کار و بازآفرینی سازمانی است. بخصوص که تکنولوژی وب را هم خوب میشناسم و علاقمندم از فرصتهای نهفته در آن که بهترین بستر برای تماس مستقیم با مشتریان را فراهم میکند برای توسعه کسب و کارها و اتوماسیون استفاده نمایم.

تدریس هایم بیشتر در سازمان مدیریت صنعتی و موسسات آموزشی مدیریت و محدود به رشته های مقاطع MBA و DBA بوده و گاها به درخواست برخی موسسات و یا مراکز آموزشی تکدرس هایی را تدریس کرده ام و تدریس همیشه برایم زنگ تفریحی بوده تا از این فرصت استفاده کرده و به تبادل دانش و تجاربه با مدیران اجرایی مختلف بپردازم و از این طریق شاید بتوانم در جهت دهی و شکل دهی رویکردها و مدلهای ذهنی و گشودن زاویه نگاه و گسترش دید آنها به مسائل حیاتی سازمانشان تاثیر گذار باشم و صد البته که چیزهای بسیاری نیز از همین کلاسها و همین مدیران با تجربه می آموزم. البته شرح بیشتر و رزومه کامل مرا میتوانید از بخشهای مختلف منو درباره من مطالعه نمایید.این وب سایت به جهت معرفی فعالیتها و نیز انتشار نقطه نظرها و نیز فراهم آوردن بستری برای تبادل نقدها، تجربه ها و نقطه نظرها با شما بزرگواران ایجاد شده است.

از شما دعوت میکنم از وبلاگم در اینجا و اینجا بازدید نموده و نقدها و نقطه نظرات خودتان را در مورد نوشته هایم بیان فرمایید و با مشارک در بحثهای تالارهای گفتگوی سایتم به آن رونق بخشید.
اگر هم برای توسعه کسب و کار و کسب و کار اینترنتی خود نیاز به مشاوره دارید حتما با من تماس بگیرید

مروری کوتاه

سوابق و تحصیلات:

 • مشاور و مدرس حوزه های تجارت الکترونیکی/کسب و کار الکترونیکی
 • DBA دکتری مدیریت کسب و کار
 • MBA کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی
 • BA کارشناسی مدیریت صنعتی
 • بنیانگذار استارت آپ eBiziner.com ارائه کننده راهکارهای تحول دیجیتال، کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیکی
 • رئیس کارگروه‌های تخصصی انجمن مدیریت ایران
 • رئیس کارگروه تحول دیجیتال انجمن مدیریت ایران
 • مدیر ارشد عملیات COO همکاران سیستم – سپیدز
 • کاندید Program Officer ایران ESCAP سازمان ملل
 • کاندید Operations Manager – Retail Business Services شرکت آمازون ترکیه
 • بنیانگذار استارت آپ ابرستان Abrestan ارائه کننده راهکارهای نرم افزاری مبتنی بر رایانش ابری
 • Head of project – Airline e-Commerce سابق
 • عضو پیوسته انجمن مدیریت ایران
 • رئیس پیشین کمیته بازرگانی انجمن مدیریت ایران
 • مدرس سازمان مدیریت صنعتی
 • پذیرفته شده در آزمون ۵۰۰ مدیر تراز جهانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
 • مدیر عامل سابق گروه نرم افزاری قیاس (نرم افزارهای مالی – صنعتی)
 • بنیانگذار و مدیر عامل سابق شرکت واگذار شده رادان تحریر (18 سال)
 • مدیر ارشد فروش مولینکس، توشیبا، آکوا، کروپس
 • مدیر فروش لوازم تحریر لیرا
 • مدیر عملیات شمالغرب هواپیمایی کاسپین
 • بیش از ۲۵ سال سابقه مدیریت و مشاوره در حوزه مدیریت کسب و کار

مهارت و تخصص:

تخصص من راهبری استراتژیک مبتنی بر رویکرد سیستمی، معماری کسب و کار، تحول دیجیتال، تجارت الکترونیکی و کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی، برقراری سیستمهایی برای بهبود مستمر در روشها و فرایندهای کسب و کار است.

آموختن از سالها تجربه کاری مدیریتی و کارآفرینی و استفاده از تجارب مدیریتی پدر و مادر در کنار تحصیلات آکادمیک و دوره های تخصصی طی شده و جلسات متعدد مشاوره به من کمک کرده است تا در این زمینه ها توانمند گردم.

آموزش:

عمده دوره های آموزشی که اکنون مدرس آن هستم عبارتند از:

 • تجارت الکترونیکی
 • مدیریت کسب و کارهای الکترونیکی
 • رویکرد سیستمی
 • مدیریت بازاریابی
 • مدیریت خدمات

در منو آموزش اطلاعات جامعتری بدست خواهید آورد

مشاوره

همه ما زمانی با کسی مشورت میکنیم که فرد مورد نظر ما در آن حوزه صاحب تجربه، دانش و سابقه ای کاملا عملی و اجرایی بوده و شناخت و نگرش واقع بینانه ای از مسائل و نیازها و مشکلات و محدودیتهای آن حوزه داشته باشد. تجارب اجرایی و تحصیلات در راستای جوانب مختلف مدیریت کسب و کار کمک میکند تا با دیدی روشنگرانه و رویکردی سیستمی راه حلهای مناسب و کاملا کاربردی را برای مدیریت مسائل مختلف کسب کارها ارائه نمایم.

درخواست مشاوره

همه ما زمانی با کسی مشورت میکنیم که فرد مورد نظر ما در آن حوزه صاحب تجربه، دانش و سابقه ای کاملا عملی و اجرایی بوده و شناخت و نگرش واقع بینانه ای از مسائل و نیازها و مشکلات و محدودیتهای آن حوزه داشته باشد. تجارب اجرایی و تحصیلات در راستای جوانب مختلف مدیریت کسب و کار کمک میکند تا با دیدی روشنگرانه و رویکردی سیستمی راه حلهای مناسب و کاملا کاربردی را برای مدیریت مسائل مختلف کسب کارها ارائه نمایم.

مدیریت کسب و کار

مدیریت هر کسب و کاری پیچیدگی های خودش را دارد. از کسب و کارهای کوچک و متوسط SME تا سازمانهای بزرگ و پیچیده Enterprise. معماری و طراحی صحیح کسب و کار بر مبنای اهداف درستی که از ایجاد آن تعریف شده است و نیز شناسایی روابط و برقرار سازی تعامل اجزای سازمان مستلزم رویکرد و تفکر سیستمی است. بهینه سازی مدل کسب و کار، طراحی و معماری فرایندها و تعاملات، بهبود و توسعه مدل تجاری کسب و کارتان تخصص من است.

رویکرد سیستمی

رویکرد سیستمی رویکردی است کل نگر و فراسو نگر که به شما توانایی میدهد اول از هر چیزی بتوانید به چیستی هستی کسب و کاری که ایجاد میکنید پاسخ داده و در همان راستا سازمانتان را طراحی نموده، تاثیرات هر یک از اجزا بر روی کل را شناسایی کرده و به نحوه تعامل اجزا با هم، اجزا با کل و تاثیرات محیط توجه کنید. نگرش سیستمی رویکرد و نگرش اصلی من در طراحی کسب و کار است.

کسب و کار الکترونیکی

همزمان با گسترده شدن دسترسی به اینترنت و نیز ایجاد ابزارهای ارتباطی جدید و پیچیده تر شدن شبکه های اجتماعی کسب و کارها را با چالشهای جدیدی در دنیای e-Business مواجه کرده است. تجربیاتم از سال 1372 در ترکیبی با تخصص در این حوزه در اختیار شما قرار گرفته است.

افتخارات همکاری

برخی از موسسات، شرکتها و برندهایی که افتخار همکاری مشاوره یا آموزش یا اجرا را با آنها را داشته ام

پیمایش به بالا