مطالب تصادفی
دسته بندی مطالب

عناصر بازاریابی

بازاریابی رو مجبورم به این اسم صدا کنم چون اینطوری جا افتاده. چون به جای مارکتینگ به کار میبریم که میشه مدیریت بازار.
در اصل بازاریابی یکی از اجزای مارکتینگ میباشد.
حتما در آینده نزدیک خود مارکتینگ را برایتان میشکافم. این زنجیره به قدری وسیع هستش که معمولا مدیریت این واحد از چندین زیر بخش تشکیل میشه که هر کدوم در رده مدیریت مسئولیت کار رو قبول میکنند. حتما در آینده از این مجموعه خواهم نوشت تا شاید بتونم از شماها در تکمیل سیستم ارزیابی فعالیتهای بازاریابی که دارم تهیه میکنم استفاده کنم. این سیستم چیزی شبیه به سیستمهای ارزیابی .
عملکرد سازمانی میباشد ولی فقط در محدوده مارکتینگ سازمانها رو ارزیابی خواهد کرد
و اما عناصر یا آمیزه یا آمیخته بازاریابی:
این آمیخته مجموعه ای از تصمیمها و اقدامهای اجرایی است که هر مدیر فروش ، هر مدیر بازاریابی ، هر مدیر صادرات و به طور کلی همه عواملی که در زمینه های بازرگانی ، بازاریابی یا فروش فعال هستند یا قدرت و اختیار تصمیم گیری دارند ، باید نسبت به آن مطلع و حساس باشند ، تحقیق کنند ، تصمیم بگیرند و عکس العمل نشان دهند.
این عوامل اساسا در دهه 60 میلادی توسط یکی از علمای شاخص آن زمان به نام مک کارتی در آمریکا معرفی شد و به مدل چهار پی)4P’s) مشهور شد زیرا هز چهار عامل با حرف انگلیسی P شروع میشدند. این P ها عبارت بودند از :
محصول (Product) – قیمت گذاری (Pricing) – تبلیغات و اطلاع رسانی (Promotion) – توزیع (Place Distribution)
بعدها بعد از گذشت حدود 50 سال این عوامل بسیار متعدد و متنوع شده اند. آمیخته بازاریابی جدید به 12 مورد رسید که علاوه بر عناصر ذکر شده بالا شامل :
Packaging – Presentation – Public Relations – Power (نیروی حاکم بر بازار) – Process – Participation – Probe – Physical Evidence میباشد
بعد از مدتی عنصر مهمی به اسم PEOPLE به این معجون اضافه شد. عنصری که به واقع بسیار مهم است چرا که شما هدف اصلی تان و مخاطب اصلی فعالیتتان مردمانی هستند که محصول شما را استفاده خواهند کرد. این عنصر شامل تمامی تصمیماتی است که به هر صورت مردم را متاثر میسازد و این مردم اعم از مشتریان ، کارکنان ، عوامل فروش ، روشندگان یا سایر افراد جامعه میباشد.
اکنون عالمان بزرگ بازاریابی توسط بیانات آقای کاتلر به این امر واقف شده اند که آمیخته بازار یابی جدید شامل سه عنصر خواهد بود:
People – People – People

شاد باشید و سربلند و البته منتظر. منتظر نوشته های بعدی من در این خصوص


از اینکه برای خواندن این پست وقت صرف کردید سپاسگزارم
خواندن کامنتها، یادداشتها و نقطه نظرات شما شیرین ترین لحظات مرا در این وبلاگم شکل میدهد
لطفا نقطه نظرات خود را در خصوص این پست برایم بنویسید.
برای اشتراک مطالبم روی این تصویر کلیک کنید

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Telegram
WhatsApp
Email
مکانی برای گفتگو در مورد این نوشته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا